Novinky, Všetky články

Nový rad hifi reproduktorov Focal Vestia – o krok bližšie k dokonalosti

Regálový hifi reproduktor Focal Vestia N°4

Tradičná Francúzka značka Focal si od svojho založenia v roku 1983, do dnešného dňa získala na svetovej scéne v oblasti audio techniky vysoko rešpektované postavenie a dnes patrí k najväčším európskym výrobcom špičkových a vysoko hodnotených reprosústav, ale aj referenčných slúchadiel, uznávaných štúdiových monitorov a taktiež luxusných ozvučení pre automobily.

Regálový hifi reproduktor Focal Vestia N°1 s hifi systémom Naim Uniti Atom
Regálový reproduktor Focal Vestia N°1 v bielom prevedení

Koncom minulého roka na výstave CEDIA v Dallase bola oficiálne predstavená nová modelová rada Vestia, ktorá v tejto chvíli spadá medzi sériu Chora a Aria.

Ako vždy v prípade značky Focal existuje zaujímavý dôvod pre ich konvenciu pomenovania jednotlivých modelových rád. V prípade série Vestia je názov inšpirovaný bohyňami krbu a domova Vestou a Hestiou.

Nie je na mieste priame porovnávanie rady Chora a Vestia, aj keď nejaký ten spoločný prvok tam je a je ním spoločné zdieľanie stredobasových a basových meničov Slatefiber. Pri rade Vestia však boli uvedené meniče modifikované o výkonnejší magnet. Ďalším dôležitým rozdielom je že pri rade Vestia bola použitá na výrobu ozvučníc, nová ultra hustá MDF a prémiové povrchové úpravy (High Gloss Black, Dark Wood a Light Wood) a predný panel z koženým efektom a v neposlednej rade použitie nového TAM výškového meniča.

Domáce kino 3.1 zložené zo stĺpových reproduktorov Focal Vestia N°3, stredového reproduktora Focal Vestia Center a subwoofra Sub 600P
Domáce kino 3.1 zložené zo stĺpových reproduktorov Focal Vestia N°3, stredového reproduktora Focal Vestia Center a subwoofra Sub 600P

Návrh tohto meniča pôvodne vznikol pre radu špičkových automobilových ozvučení a pre novú radu Vestia bol samozrejme modifikovaný. Výškový reproduktor TAM s obrátenou kopulou v tvare písmena M, zo zliatiny horčíka / hliníka je navrhnutý pre čo najväčší rozptyl vysokých frekvencií a čo najpresnejšie priestorové zobrazenie.

Ďalšou novinkou je v podstate absolútne obmedzenie dynamickej kompresie vďaka technológii Multi-Port Powerflow  s basreflexom vpredu aj vzadu. Táto technológia prináša lepšie vyladenú basovú odozvu a kontúrnejšie podanie stredného pásma.

Mierne uhol naklonenia pri všetkých modeloch Vestia, zaisťuje že všetky frekvencie dorazia k poslucháčovi súčasne, čo má zásadný vplyv na presné zobrazenie priestorovej scény nahrávky. Je to dôležité, pretože vysoké frekvencie sa šíria iným tempom ako nízkofrekvenčné.

Na predajni v tejto chvíli zahrávame modely Vestia 1 a Vestia 2 a model Vestia 3 bude taktiež čo chvíľa na sklade. Môžeme povedať, že sme s tým čo sme doteraz počuli nadmieru spokojný a určite to bude s pribúdajúcim počtom nahraných hodín ešte lepšie.

Pokiaľ si nové Vestia chcete vypočuť na vlastné uši ste u nás na predajni samozrejme vítaný.

Hifi reproduktory z modelového radu Focal Vestia

Model Focal Vestia N°1 - dvojpásmový regálový hifi reproduktor s predným basreflexom, 6.5'' stredobasovým meničom s možnosťou dokúpenia stojanov.

Model Focal Vestia N°2 - trojpásmový stĺpový hifi reproduktor s dvomi 6.5'' basovými meničmi a s  technológiou multi-port powerflow.

Model Focal Vestia N°3 - trojpásmový stĺpový hifi reproduktor s tromi 6.5'' basovými meničmi a s technológiou multi-port powerflow.

Model Focal Vestia N°4 - trojpásmový stĺpový hifi reproduktor s dvomi 8'' basovými meničmi a s technológiou multi-port powerflow.

Model Focal Vestia Center - stredový hifi reproduktor pre domáce kino

author avatar
Róbert Balaško

Pridaj komentár