Technológie, Všetky články

Ľanové meniče FLAX hifi reproduktorov Focal

Ľanové meniče Focal FLAX

Meniče reproduktorov FLAX sú vyrábané z ľanu priamo v dielňach Focal vo Francúzsku. Sú orientované na čistý akustický výkon, predstavujú špičkovú technológiu výroby meničov a dodávajú reproduktorom značky Focal originálny dizajn a veľmi prirodzený zvukový prejav.

Po viac ako piatich rokoch výskumu a vývoja vyrobili inžinieri spoločnosti Focal v roku 2013 nový typ meniča vyrobený z vysokokvalitných ľanových vlákien. Ľanové meniče FLAX sa vyznačujú veľmi prirodzeným zvukom bez zafarbenia, ktorý je plný detailov najmä v stredovom pásme a ponúka skutočne pevné basy.

Ľanové meniče Focal FLAX na reproduktoroch Focal Aria EVO X

Modelový rad hifi reproduktorov Focal Aria EVO X

Ľanové meniče Focal FLAX na reproduktoroch Focal Kanta

Modelový rad hifi reproduktorov Focal Kanta

Jedinečné vlastnosti ľanu

Ľanové vlákna v meničoch FLAX sú zaliate medzi dvoma tenkými vrstvami sklených vlákien. Spĺňajú kľúčové kritériá pre vysokovýkonné membrány – majú vysoké vnútorné tlmenie, sú veľmi rýchle a majú vysokú tuhosť pri ohybe.

Tuhosť

Sendvičová technológia ľanu medzi dvomi vrstvami zo sklenených vlákien výrazne ovplyvňuje neutralitu zvuku, ktorú reproduktor produkuje. Toto kritérium nedokáže splniť membrána reproduktora zložená len z jedného materiálu. Neutralita zvuku bola vždy hlavným poznávacím znakom hifi reproduktorov od značky Focal. Skúsenosti nadobudnuté zo sendvičovej technológie meničov pri hifi reproduktoroch pre modelové rady Utopia a K2 Power umožnili značke Focal vyvinúť revolučnú membránu z ľanových vlákien, ktorá spĺňa tieto tri kritériá.

Ľanové meniče Focal FLAX

Kužeľ membrány meniča FLAX vyrobený zaliatím ľanových vlákien medzi dve vrstvy sklenených vlákien

Ľahkosť

Ľan je dvakrát ľahší ako sklolaminát, pretože ľanové vlákna sú duté. Ľan má taktiež veľmi nízku elasticitu, vďaka čomu je ideálnym materiálom pre zvýšenie ohybovej tuhosti sendvičovej konštrukcie. Okrem toho sa dá získať v netkaných zväzkoch so značným priemerom, a preto sa z neho dá vyrobiť požadovaná hrúbka sendviča.

Vnútorné tlmenie

Kompozitné materiály majú vlastnosti vhodné pre aplikácie, kde sa vyžaduje tuhosť a zároveň je potrebné zachovať nízku hmotnosť. Ich nevýhodou však je, že nemajú dostatočné tlmenie, čo vedie k veľmi slabej kontrole vibrácií. Nedávny vývoj v tejto oblasti kombinácie kompozitov s prírodnými vláknami priniesol neočakávané možnosti. Ľanové vlákna majú vynikajúce vnútorné tlmenie rovnakého rádu ako sklenené alebo kevlarové vlákna, či hliník.

Ľanové meniče Focal FLAX na reproduktoroch On Wall 300

Modelový rad nástenných hifi reproduktorov Focal On Wall 300

Vyrobené vo Francúzsku a cenovo dostupné

Ľanové meniče boli navrhnuté a vyrábajú sa vo Francúzsku z francúzskych ľanových vlákien. Francúzsko je hlavným pestovateľom ľanu v Európe, najmä vo Flámsku, Pikardii, Normandii a regióne Pas-de-Calais. Francúzsky ľan sa považuje za najlepší na svete.

Syntetické vlákna alebo peny pochádzajúce z petrochemických zdrojov podliehajú inflácii spojenej s prudkým nárastom cien ropy. Ekologické alebo ekologické textílie, ako napríklad ľan, sa tak stávajú cenovo čoraz konkurencieschopnejšími.

Keďže sendvičové meniče „W“ alebo „K2“ sa musia vyrábať ručne, rozsah ich použitia zostáva z cenových dôvodov obmedzený. Priemyselný postup vyvinutý na výrobu meničov FLAX ich dostáva na veľmi konkurencieschopnú úroveň.

Modelové rady hifi reproduktorov Focal vybavené FLAX meničmi

Aria EVO X (18)

Kanta (35)

300 Series (7)

On Wall 300 (8)

author avatar
Róbert Balaško

Pridaj komentár