Poradňa, Všetky články

Tipy na hifi vianočné darčeky pre milovníkov hudby

Tipy na hifi vianočné darčeky od Enigma Audio

Vianoce sa nezadržateľné blížia a už pomaly začína byť najvyšší čas sa zamyslieť, čo by pod stromčekom potešilo vášho milovníka hudby. Každí sme o čosi iní, niekto nedá dopustiť na kvalitný manuálny gramofón a radí sa medzi ortodoxných analógových nadšencov. Pre iných je zas dôležité, aby zariadenie, na ktorom počúvajú svoju obľúbenú hudbu aj dokonale ladilo s okolím obývacej izby, prípadne inej posluchovej miestnosti a zároveň vyzeralo štýlovo. Nezabúdame ani na vyznávačov slúchadiel a kvalitného posluchu na cestách. Pre každú z menovaných skupín sa nájde nespočetné množstvo nápadov ako im na Vianoce urobiť radosť. Preto sme pre vás pripravili tento krátky zoznam, ktorý vám pomôže sa lepšie rozhodnúť pri nákupe vianočných darčekov.

All-in-one sieťové prehrávače Naim Mu-So 2 a Mu-So Qb 2

Naim Mu-So je perfektným darčekom pre všetkých, ktorí hľadajú nadčasový a elegantne vyzerajúci all-in-one sieťový prehrávač s jednoduchým ovládaním.

Prečo kúpiť?

Mu-So 2 aj Mu-So Qb 2plug-and-play zariadenia, ktoré stačí vybaliť z krabice a po jednoduchom nastavení cez mobilnú aplikáciu môžete ihneď začať počúvať. Aplikácia je intuitívna a nastavenie zvládne naozaj každý. Väčší model Mu-So 2 dokonca ponúka možnosť pripojenia vašej TV cez HDMI kábel takže v jednom elegantnom zariadení máte okrem stereo posluchu aj špičkový soundbar pre domáce kino.

Menší brat Mu-So Qb 2 ponúka rovnaké možnosti sieťovej konektivity. Avšak, tu už nie je možné pripojiť TV prostredníctvom HDMI. Stále je však perfektným adeptom na vytvorenie multiroom konfigurácie, keďže zariadenia Naim je možné bezdrôtovo cez aplikáciu synchronizovať a ovládať. Svojimi zvukovými vlastnosťami sa určite nestratí ako primárny zdroj posluchu hudby v menších priestoroch.

Slúchadlá na cesty a na kvalitný posluch doma

Investovaním do kvalitných slúchadiel môžte úplne zmeniť spôsob ako ste doteraz vnímali svoju obľúbenú hudbu. Značky Focal a T+A ponúkajú širokú škálu modelov, ktoré sú preslávené svojou kvalitou zvuku a neutrálnou reprodukciou. Otvorené modely slúchadiel odporúčame všetkým, ktorí hľadajú väčší priestor a krásne prekreslené detaily. Všetci milovníci basovejšieho zvuku sa určite nájdu v modeloch uzavretých slúchadiel. Samozrejmosťou sú aj bezdrôtové Bluetooth slúchadlá vybavené funkciami ako ANC alebo dokonca vstavaným D/A prevodníkom.

DAC prevodníky a slúchadlové zosilňovače

Vo svete kvalitného posluchu hudby stále platí, že najlepšiu kvalitu zvuku ponúkajú káblové slúchadlá. Kvalitné hifi slúchadlá však môžu vyžadovať omnoho viacej výkonu ako dokážu poskytnúť lacné zosilňovače zabudované v telefónoch, tabletoch alebo počítačoch. Po pripojení slúchadiel k telefónu sa vám môže zdať, že hrajú nudne, nevýrazne. Chyba však nemusí byť v slúchadlách. Problém je skôr v tom, že zosilňovač zabudovaný v telefóne na pripojenie takýchto slúchadiel nebol navrhnutý.  Tu prichádzajú na rad slúchadlové zosilňovače a digitálno-analógové prevodník (DAC), ktoré sa postarajú o to, aby vaše slúchadlá boli "poháňané" adekvátne.

Ak hľadáte ultra-prenosný zosilňovač so vstavaným D/A prevodníkom, jednohlasne odporúčame oceňovaný model EarMen Colibri, ktorý vďaka jeho veľkosti ľahko strčíte do vrecka. Napriek tomu, že je kompaktný, hravo si poradí aj s náročnejšími slúchadlami.

Všetky modely EarMen máme dostupné na predajni na vyskúšanie 🎄.

Gramofóny pre začínajúcich aj ortodoxných vyznávačov analógu

Väčšina z nás si ešte pamätá dobu, kedy práve gramofón bol TOU VECOU, cez ktorú sa v domácnostiach počúvala hudba. Na krátku dobu po nástupe CD médií odišli gramofóny a vinylové platne nachvíľu do úzadia, ale v dnešnej dobe opäť prežívajú svoju renesanciu.

Existujú rôzne názory na to, či digitálna hudba znie lepšie ako analógová alebo nie, ale väčšina sa prikláňa k analógu. Dôkazom toho je, že aj mnohí nahrávací inžinieri prenášajú digitálne stopy na analógové, aby dali hudbe trocha viac „šťavy.“ Zriedkavo, ak vôbec, budete počuť o niekom kto by postupoval opačne.

Manuálny gramofón pre skutočnú audiofíliu, automat pre maximálny komfort

Dôležitým aspektom pri výbere gramofónu je uvedomiť si, či chceme čisto manuálny gramofón alebo automat. Manuálne gramofóny sú obľúbené medzi zákazníkmi, ktorí si potrpia na čo najkvalitnejší zvuk. Manuály totižto neobsahujú zložitú mechaniku, ktorá sa stará o pohyb ramena. Na druhej strane, ľudia, ktorí majú radi pohodlie skôr siahajú po automate. Obrovskou výhodou automatu je, že ho stačí len zapnúť, ramienko sa samé zdvihne, presunie sa nad platňu a klesne do drážok. Na konci platne zas opäť zdvihne prenosku a vy tak pri hudbe môžete pokojne aj zaspať a vaša prenoska tým neutrpí. Pri manuálnom gramofóne musí všetky tieto činnosti vykonať poslucháč, čo je však samozrejme súčasťou veľkolepého rituálu púšťania si LP platne. Určite nám mnohí dáte za pravdu.

Gramofóny Thorens, každoročný víťaz ocenenia EISA za najlepší gramofón sezóny

V našej ponuke nájdete celé portfólio gramofónov značky Thorens. Spoločnosť Thorens už píše 140. rok svojej histórie a patrí medzi najstaršieho výrobcu spotrebnej elektroniky na svete. Ponúka klasicky vyzerajúce gramofóny nabité špičkovými technológiami.

Ak by ste sa na vhodný darček pýtali nás, pre audiofila začiatočníka by sme určite volili model Thorens TD 202. Jedná sa o čistokrvne manuálny gramofón, ktorý je dokonca vybavený aj vstavaným phono predzosilňovačom takže nič naviac nemusíte dokupovať a po rozbalení stačí gramofón zapojiť do integrovaného zosilňovača a zábava môže začať.

Pokročilí nadšenci, ktorí pokukujú po výmene svojho aktuálneho gramofónu by určite nemali prehliadnuť model Thorens TD 403 DD s priamym pohonom. Model TD 403 DD je vybavený úplne novým ramienkom TP 150, inšpirovaným z vlajkovej lode Thorens TD 124 DD. V krabici je naviac pribalená aj MM prenoska Ortofon 2M Blue v hodnote 199€. Gramofón Thorens TD 403 DD sa môže popýšiť aj ocenením EISA 2023/2024, ktoré získal ako najlepší gramofón vo svojej triede.

Nuž a pre všetkých puristov, ktorí si už s vinylmi čo-to preskákali je tu model Thorens TD 1500, ktorý ponúka odpružené sub-šasi a dokonca aj symetrické XLR výstupy. Samozrejmosťou je nové ramienko TP 150 inšpirované modelom TD 124 DD a v balení sa nachádza aj prenoska Ortofon 2M Bronze v hodnote 399€.

Čistenie a údržba LP platní

K rituálu prehrávania gramofónových platní patrí aj starostlivosť o gramofón a samozrejme aj o LP platňu. Okrem správnej manipulácie je kľúčovým faktorom pri platni aj jej správne čistenie. Medzi povinnú výbavu pri čistení sa na prvom mieste radí kvalitná antistatická kefka, ktorej úlohou je čo najviac šetrne odstrániť prípadné drobné nečistoty z povrch platne a v neposlednom rade dobrá kefka dokáže aj čiastočne odstrániť statický náboj z jej povrchu.

Pokiaľ si začíname budovať zbierku platní dôležité je aj ich správne uloženie. Pre začínajúcich nadšencov, môže byť funkčným a aj estetickým doplnkom obľúbený stojan na LP Dynavox.

Perfektné farby a nevídaná ostrosť obrazu - upgradujte svoj HDMI kábel

V súčasnej dobe sa veľkoplošná obrazovka s vysokým rozlíšením stala neodmysliteľnou súčasťou skoro každej domácnosti. Väčšina užívateľov však nevyužíva obrazové kvality svojich televízorov na sto percent, keďže svoje zariadenia prepoja dodávaným HDMI káblom v balení s televízorom, ktorý bohužiaľ väčšinou nespĺňa požiadavky na prenos obrazu vo vysokom rozlíšení.

Nová séria vysoko rýchlostných HDMI káblov od značky Wireworld poskytuje v súčastnosti najvyššiu úroveň prenosu obrazu a zvuku na aktuálnom trhu s podporou rýchlosti prenosu 48 Gbps a tieto HDMI káble tak zabezpečujú podporu všetkých funkcií HDMI 2.1 vrátane rozlíšenia 8K. Pamätajte, že je veľký rozdiel medzi tým, či pozeráte alebo naozaj vidíte.

Všetky káble uvedené nižšie plne podporujú štandard HDMI 2.1. Uvedené ceny sú za varianty o dĺžke 1 meter. Po rozkliknutí produktu si môžete vybrať aj iné dĺžky káblov podľa potreby.

author avatar
Róbert Balaško

Pridaj komentár