„Mám dobrú zostavu, ale cítim, že by mohla znieť lepšie.“
Ak ste už niekedy vyslovili túto vetu, tento článok je presne pre vás. Možno ste so svojou hifi zostavou spokojní, no vždy existujú drobnosti, ktoré môžu váš zvukový zážitok posunúť na úplne novú úroveň. Nemusí to znamenať kúpu nových reproduktorov či zosilňovačov. Niekedy sa tajomstvo lepšieho zvuku skrýva v maličkostiach. Stačí pár malých zmien, ktoré môžu výrazne zlepšiť zvuk. Poďme na to!
Káble
Káble sú základom kvalitného zvuku, aj keď bývajú často podceňované a mnoho audio nadšencov ani neverí, že by výmenou kábla mohli zvuk svojej zostavy niekde posunúť. Pri výbere zostavy sa na káble často zabúda, alebo im je venovaná minimálna pozornosť a zároveň aj minimálna časť rozpočtu. Kvalitná kabeláž je však nesmierne dôležitá. Už o triedu lepší kábel môže výrazne vylepšiť zvuk a pre fanúšikov domáceho kina výber kvalitného HDMI kábla výrazne vylepší aj obraz. S kvalitými káblami s dobrou izoláciou sa vyhnete prechodu elektromagnetického rušenia z okolia, ktoré má neblahý vplyv na výslednú kvalitu signálu a s ňou teda aj na zvuk.
Tip: Pri výbere káblov si dajte pozor na správnu dĺžku – príliš dlhé káble môžu znižovať výkon a zhoršiť prenos signálu. Zväčša platí pravidlo, že signálové káble RCA, XLR, USB… by mali byť čo najkratšie. Pri HDMI kábloch odporúčame dĺžku aspoň 2m, keďže cez tieto si medzi sebou zariadenia vymieňajú aj rôzne synchronizačné dáta a kratší kábel môže občas spôsobovať problémy.
Sieťové hifi switche pre milovníkov streamovania
Ak ste fanúšikom streamovania určite viete, akú rolu zohráva kvalita siete. Občas si môžete všimnúť šum a stratu detailov, ktoré spôsobujú bežné domáce sieťové zariadenia. Riešením sú kvalitné sieťové switche. Tieto zariadenia izolujú vaše audio zariadenia od šumu a rušenia pochádzajúcich z iných zariadení na rovnakej sieti. Switche značky Silent Angel z našej ponuky sú vybavené vnútri kvalitným toroidným trafom a taktiež filtrami elektromagnetického rušenia, čo zabezpečuje výrazne stabilnejší prenos dát, ktorý sa dramatický odrazí na zvuku streamovanej hudby. Zvuk nie je vôbec skreslený, menej zahmlený a omnoho detailnejší. Neveríte? Veľmi radi vám benefity hifi switchov predvedieme v našom štúdiu kde si ihneď môžte porovnať dva rôzne modely: Silent Angel N8 a N8 Pro.
Antivibračné podložky
Aj veci, ktoré sa na prvý pohľad zdajú nesúvisiace so zvukom, môžu mať na jeho kvalitu veľký vplyv. Vibrácie z podlahy či nábytku môžu zhoršiť celkovú definíciu zvuku. Na elimináciu týchto rušivých faktorov sú ideálne antivibračné podložky. Najčastejšie sa umiestňujú pod reproduktory, ale vhodné sú aj pod zosilňovače, subwoofery či gramofóny.
Aj u nás na predajni si môžete všimnúť, že pod rôznymi komponentmi máme podložky zo žuly alebo antivibračné podložky od renomovaných výrobcov IsoAcoustics alebo NEO High-End. Po ich pridaní si budete užívať čistejšie basy a lepšiu dynamiku bez rušivých rezonancií.
Tip: Pri výbere antivibračných podložiek dbajte na správnu voľbu – vyberajú sa na základe hmotnosti komponentu.
Pre vlastníkov gramofónov
Pri záznamoch z vinylov je kľúčová presnosť snímania prenosky a tvar hrotu. Milovníci vinylov vedia, že kvalita prenosky priamo ovplyvňuje čistotu a dynamiku zvuku z vynilu.
Nezabúdajte ani na správne nastavenie gramofónu – vertikálny snímací uhol ramienka, prítlak prenosky a ďalšie faktory môžu mať veľký vplyv na výsledný zvuk.
Naše odporúčanie: Pre začínajúcich audiofilov je skvelou voľbou Ortofon 2M Blue, zatiaľ čo pre náročnejších poslucháčov je skvelou voľbou legendárna MM prenoska Goldring G1042 prípadne Ortofon 2M Black. V kategórií MC sa nám najviac osvedčila Goldring Ethos.
Tip na zlepšenie: Výrazný rozdiel vo zvuku môže priniesť aj výber vydania albumu. Viaceré vydania toho istého albumu môžu znieť odlišne. Nezabudnite ani na správnu starostlivosť o vaše LP platne – pred použitím si ich nechajte vyčistiť ultrazvukom a uložte do antistatického obalu. Nielen že to chráni hrot vašej prenosky pred poškodením, ale aj samotné LP pred znehodnotením. Pri výrobe vinylov sa do drážok dostáva prach a ostružlinky vinylu z procesu rezania. Z toho dôvodu odporúčame našim zákazníkom prať aj úplne nové platne ihneď po vybratí z obalu, keďže tento prach sa prvým prehratím zbytočne zatlačí do drážok a potom znehodnocuje aj vinyl a zároveň aj hrot prenosky.
Celková akustika
Aj tá najlepšia hifi zostava môže znieť zle, ak nie je umiestnená v akusticky správne upravenom priestore. Ak máte prázdnu obývačku alebo posluchovú miestnosť, môže to výrazne ovplyvniť výsledný zvuk zostavy, nech je akokoľvek kvalitná. Práve z toho dôvodu nájdete vo všetkých hifi štúdiuách steny upravené akustickými panelmi. Základom pri minimalistických interiéroch je zvýšiť ich členitosť. Avšak, aj príliš veľa panelov môže byť v konečnom dôsledku na škodu, keďže si môžete miestnosť pretlmiť. Akustická úprava miestností je vedným odborom sama o sebe a preto vám veľmi radi poradíme ako vašu miestnosť upraviť, aby ste mali zvuk po akom ste vždy túžili. Pripravíme vám cenovú ponuku na mieru tak, aby ste mali radosť vy, vaša peňaženka a aby ste si konečne zvuk svojej zostavy mohli užívať plnými dúškami.
Meranie akustiky posluchového priestoru
Predtým než začneme navrhovať úpravy špecifické pre váš priestor, je dôležité najprv zistiť odkiaľ pramenia problémy sú zvukom. Odrazy, stojace vlny a podobné záležitosti vyjdú na povrch po meraní akustiky. Akustiku u vás doma meriame špecializiovaným softvérom XTZ, ktorý odhalí všetky neduhy, ktoré bude potrebné vyriešiť. Na základe výsledkov navrhneme kroky pre zlepšenie aktuálneho stavu. Niekedy nie je nutné hneď siahať po akustických paneloch. Častokrát veľmi pomôže aj väčšia členitosť priestoru, ktorú možno dosiahnuť kúpou ťažšieho závesu na okná, poličkami z knihami alebo huňatým kobercom umiestneným medzi zostavou a posluchovým miestom.
Subwoofer: Dodajte svojej hudbe hĺbku a údernosť
Ak sa vám zdá, že vaša zostava postráda “štavu” v basovom pásme, subwoofer je ideálnym riešením. Mnoho hifi nadšencov sa obáva, že pridaním subwoofra do stereo zostavy im to bude doma už príliš “dunieť”. Opak je však pravdou. Kvalitný subwoofer bez portov, ako napr. SVS SB-1000 Pro vašu zostavu harmonicky doplní a oživí hudbu tak, že bude lahodiť vašim ušiam. Zlaté pravidlo, ktorým sa treba pri výbere riadiť je, že do stereo zostavy sa skôr hodí subwoofer bez portov, ktorý ponúkne presnejšie definované basové pásmo a do domáceho kina by sme skôr volili portovaný subwoofer, ktorý dokáže zahrať o čosi hlbšie frekvencie a pre kinový zážitok má viacej dynamiky a “šťavy”.
Tip: Umiestnite subwoofer blízko steny, ale nie úplne pri nej. Experimentujte s polohou, aby ste našli miesto, kde basy znejú pevne, ale nie sú prehnané. Pri správne umiestnenom subwoofry by ste nemali byť schopní definovať kde presne v priestore je umiestnený.
Bonusové tipy
- Vytvorte si separátnu sieť pre vaše hifi komponenty.
- Ak streamujete, zamerajte sa na správny výber streamovacej aplikácie. My odporúčame Tidal. Streamovacie služby ako Deezer alebo Spotify ponúkajú len kvalitu MP3 (320kbps).
- Zvážte káblové pripojenie, ak streamujete cez Wi-Fi.
- Pravidelná údržba zariadení (napr. čistenie vinylov, ihiel či konektorov).
- Správne umiestnenie reproduktorov. Experimentujte s ich polohou – niekedy aj pár centimetrov robí zázraky.
- Sieťové zásuvky.
Na detailoch záleží.
Aj tieto malé-veľké vylepšenia môžu mať výrazný vplyv na zvukový zážitok. So všetkými spomenutými tipmi vám vieme poradiť a konzultovať ich osobne alebo telefonicky. Navštívte nás v našom showroome a veľmi radi vám predvedieme ktorýkoľvek z vyššie spomenutých bodov na stkutočných príkladoch. Nájdete nás na Dlhej 8 v Banskej Bystrici. Potom už vás čaká len posledný krok, aplikovať tieto poznatky u vás doma a užívať si vylepšení, ktoré ste dosiahli a tešiť sa z posluchu dobrej hudby.